Háttér és környezet. Interdiszciplináris párbeszéd IX.
Háttér és környezet
Interdiszciplináris párbeszéd IX.
Konferenciafelhívás
2021
A Bolyai Társaság és a BBTE közös szervezésében már több éve futó nemzetközi interdiszciplináris konferencia sorozat témájául ez alkalommal a Háttér és környezet problémakört ajánljuk.
A legkülönfélébb tapasztalataink és a felmerülő problémáink hátterében régebbi, visszaszorult, elmosódó vagy máskor erőteljesen kidomborodó előzetes tapasztalatok, messzire mutató összefüggések, hangulatkeltő látványelemek, konceptuális/teoretikus alakzatok húzódnak meg. Ezek megalapozó, a feszültségeket tompító, harmonizáló vagy éppenséggel különféle kontrasztokat generáló aktivizáló hatásai korántsem közömbösek a kutatásaink előterében álló jelenségekre nézve. Konkrét jelenségek vizsgálata adott esetben nem lehet teljes a kulturális, társadalmi, történelmi, gazdasági, technológiai, családi, fogalmi stb. háttér feltárása nélkül, mint ahogy egy valamire való kutatás is csak a szükséges háttértudás birtokában, a jól működő háttérintézmények felől jövő háttértámogatás útján valósulhat meg sikeresen. Nem véletlen, hogy napjainkban mind nagyobb hangsúly tevődik a különféle háttérkutatásokra, amelyeknek fontos szerepük van az egyes tevékenységi programok/projektek kidolgozásában, pszichológiai, jogi, politikai, gazdasági, szakmai, kutatói, alkotói döntések meghozatalában.
A környezet fogalmának aktualitása, a környezeti tapasztalatok ontológiai, ökológiai, szociális, esztétikai relevanciája ugyancsak kétségtelen. A természeti környezet, földrajzi környezet, tárgyi környezet, energetikai környezet, szociális környezet, szellemi környezet, mentális környezet, nyelvi környezet, szövegkörnyezet kifejezések a gyakran használt szóösszetételeink közé tartoznak, s a sor újabban a számítógépes környezet, virtuális környezet kifejezésekkel gyarapodik. Különbséget szoktunk tenni külső és belső, természetes és mesterséges környezet között. A környezet problémaköre megkerülhetetlen a biofizikai és biokémiai kutatások, az élettudományok (élőlények és környezet), a rendszertudományok (rendszer és környezet), a topológia (a tér pontjainak környezete), a szövegkutatás (kontextus/intertextus), az épített örökség kutatása (lakókörnyezet) számára. Manapság a környezetkutatás sajátos szemléletmóddal bíró és a komplexitás tematikai erőterében formálódó tudományként önállósul (környezettudomány). A környezettörténet, a környezetváltozás, a környezetszennyezés, a környezetrombolás, a környezetvédelem, a környezetbiztonság, a környezetgazdálkodás, a fenntarthatóság és a környezeti felelősségvállalás kérdései mind beletartoznak a környezetkutatás tágabb körébe. A környezeti átalakulásokat jelzik olyan folyamatok is, melyek mentén a földrajzi és urbánus környezet potenciális turisztikai tényezővé válik, avagy az a mód, ahogyan a számítógépes/virtuális környezet mindinkább kiszorítja az életvitelünk hagyományos természeti és kulturális környezeti összetevőit.
Háttér és környezet fogalmai/tapasztalatai számos ponton érintkeznek és összefüggésbe kerülnek egymással. A környezeti háttér fogalma jól jelzi, hogy az említett környezeti feltételek szerves meghatározói az élettapasztalatainknak. A globalizáció korszakában felmerülő környezeti problémák, ökoetikai kérdések egy újfajta szemlélet- és gondolkodásmód kimunkálásának a hátteréül szolgálnak: az élet, az egészség, a természeti és mentális környezet, a humán létforma értékeinek az újragondolásával, a jövő számára való megőrzésével és újjáteremtésével kapcsolatos kérdéseket hordoznak.
A Háttér és környezet problémaköre jól illeszkedik az előző interdiszciplináris konferenciák tematikáihoz, és igencsak alkalmas arra, hogy mindegyik szakterület képviselőit megszólítsa, újabb lehetőséget kínálva az interdiszciplináris párbeszéd sikeres folytatására.
Az ez évi nemzetközi interdiszciplináris konferenciánkat november 4-5-én szervezzük meg. A konferencia lefolyásának módját a körülmények alakulásának függvényében a későbbiekben pontosítjuk.
Részvételi szándékát, előadásának munkacímét, az előadó szakmai és intézményi besorolásával, elérhetőségével kapcsolatos információk kíséretében, kérjük közölje április 18-ig, a legfeljebb 500-600 betűs kivonatát pedig küldje el október 1-ig a bolyaitarsasag@gmail.com email-címre!
A konferencia szervezőbizottsága fenntartja a jogot, hogy csak azokat az előadás-javaslatokat illessze a konferencia programjába, amelyek a beérkező kivonatok alapján a jelzett témakörhöz tartozónak bizonyulnak.
A konferencián elhangzott előadásokat önálló kötetben jelentetjük meg. A részletes program összeállítása után a formai követelményeket megküldjük a résztvevőknek. A publikálásra előkészített szövegváltozatokat 2022. január 15-ig ugyancsak a fenti e-mail címre kérjük beküldeni.
A részletes programot további körleveleinkben ismertetjük.
A közelgő együttműködés reményében sikeres munkálkodást kívánunk!
Kolozsvár, 2021. március 5.
A konferencia szervezőbizottsága