Kedves kollégák!
A Virtuális Bolyai Egyetem következő előadásának meghívottja Dr. Nagy Bálint Zsolt, aki Kriptovaluták fizetőeszköz és befektetési-spekulatív eszköz között (Betekintés a pénzügyi eszközök árazásába) címmel tart előadást 2021. március 23-án 18 órától.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
Üdvözlettel,
Bolyai Társaság vezetősége
Az előadás elérhető:
https://us02web.zoom.us/j/86550569157?pwd=YkJCbjNqNkI3bjMzODFmdjRBNGw3dz09
Meeting ID: 865 5056 9157
Passcode: 366854
A befektetési eszközök árazása hagyományos témája a pénzügyi közgazdaságtannak, többek között arra ad választ, hogy adott kockázati szintekhez milyen megtérülési (hozam) szintek alakulnak ki a pénzügyi piacokon? Saját eredmények és a tágabb szakirodalom segítségével megpróbáljuk elemezni, hogy a kriptoeszközök hol helyezkednek el a kockázat-hozam átváltás terében, illetve betekintünk a spekulatív buborékok világába is.
Háttér és környezet
Interdiszciplináris párbeszéd IX.
Konferenciafelhívás
2021
A Bolyai Társaság és a BBTE közös szervezésében már több éve futó nemzetközi interdiszciplináris konferencia sorozat témájául ez alkalommal a Háttér és környezet problémakört ajánljuk.
A legkülönfélébb tapasztalataink és a felmerülő problémáink hátterében régebbi, visszaszorult, elmosódó vagy máskor erőteljesen kidomborodó előzetes tapasztalatok, messzire mutató összefüggések, hangulatkeltő látványelemek, konceptuális/teoretikus alakzatok húzódnak meg. Ezek megalapozó, a feszültségeket tompító, harmonizáló vagy éppenséggel különféle kontrasztokat generáló aktivizáló hatásai korántsem közömbösek a kutatásaink előterében álló jelenségekre nézve. Konkrét jelenségek vizsgálata adott esetben nem lehet teljes a kulturális, társadalmi, történelmi, gazdasági, technológiai, családi, fogalmi stb. háttér feltárása nélkül, mint ahogy egy valamire való kutatás is csak a szükséges háttértudás birtokában, a jól működő háttérintézmények felől jövő háttértámogatás útján valósulhat meg sikeresen. Nem véletlen, hogy napjainkban mind nagyobb hangsúly tevődik a különféle háttérkutatásokra, amelyeknek fontos szerepük van az egyes tevékenységi programok/projektek kidolgozásában, pszichológiai, jogi, politikai, gazdasági, szakmai, kutatói, alkotói döntések meghozatalában.
A környezet fogalmának aktualitása, a környezeti tapasztalatok ontológiai, ökológiai, szociális, esztétikai relevanciája ugyancsak kétségtelen. A természeti környezet, földrajzi környezet, tárgyi környezet, energetikai környezet, szociális környezet, szellemi környezet, mentális környezet, nyelvi környezet, szövegkörnyezet kifejezések a gyakran használt szóösszetételeink közé tartoznak, s a sor újabban a számítógépes környezet, virtuális környezet kifejezésekkel gyarapodik. Különbséget szoktunk tenni külső és belső, természetes és mesterséges környezet között. A környezet problémaköre megkerülhetetlen a biofizikai és biokémiai kutatások, az élettudományok (élőlények és környezet), a rendszertudományok (rendszer és környezet), a topológia (a tér pontjainak környezete), a szövegkutatás (kontextus/intertextus), az épített örökség kutatása (lakókörnyezet) számára. Manapság a környezetkutatás sajátos szemléletmóddal bíró és a komplexitás tematikai erőterében formálódó tudományként önállósul (környezettudomány). A környezettörténet, a környezetváltozás, a környezetszennyezés, a környezetrombolás, a környezetvédelem, a környezetbiztonság, a környezetgazdálkodás, a fenntarthatóság és a környezeti felelősségvállalás kérdései mind beletartoznak a környezetkutatás tágabb körébe. A környezeti átalakulásokat jelzik olyan folyamatok is, melyek mentén a földrajzi és urbánus környezet potenciális turisztikai tényezővé válik, avagy az a mód, ahogyan a számítógépes/virtuális környezet mindinkább kiszorítja az életvitelünk hagyományos természeti és kulturális környezeti összetevőit.
Háttér és környezet fogalmai/tapasztalatai számos ponton érintkeznek és összefüggésbe kerülnek egymással. A környezeti háttér fogalma jól jelzi, hogy az említett környezeti feltételek szerves meghatározói az élettapasztalatainknak. A globalizáció korszakában felmerülő környezeti problémák, ökoetikai kérdések egy újfajta szemlélet- és gondolkodásmód kimunkálásának a hátteréül szolgálnak: az élet, az egészség, a természeti és mentális környezet, a humán létforma értékeinek az újragondolásával, a jövő számára való megőrzésével és újjáteremtésével kapcsolatos kérdéseket hordoznak.
A Háttér és környezet problémaköre jól illeszkedik az előző interdiszciplináris konferenciák tematikáihoz, és igencsak alkalmas arra, hogy mindegyik szakterület képviselőit megszólítsa, újabb lehetőséget kínálva az interdiszciplináris párbeszéd sikeres folytatására.
Az ez évi nemzetközi interdiszciplináris konferenciánkat november 4-5-én szervezzük meg. A konferencia lefolyásának módját a körülmények alakulásának függvényében a későbbiekben pontosítjuk.
Részvételi szándékát, előadásának munkacímét, az előadó szakmai és intézményi besorolásával, elérhetőségével kapcsolatos információk kíséretében, kérjük közölje április 18-ig, a legfeljebb 500-600 betűs kivonatát pedig küldje el október 1-ig a bolyaitarsasag@gmail.com email-címre!
A konferencia szervezőbizottsága fenntartja a jogot, hogy csak azokat az előadás-javaslatokat illessze a konferencia programjába, amelyek a beérkező kivonatok alapján a jelzett témakörhöz tartozónak bizonyulnak.
A konferencián elhangzott előadásokat önálló kötetben jelentetjük meg. A részletes program összeállítása után a formai követelményeket megküldjük a résztvevőknek. A publikálásra előkészített szövegváltozatokat 2022. január 15-ig ugyancsak a fenti e-mail címre kérjük beküldeni.
A részletes programot további körleveleinkben ismertetjük.
A közelgő együttműködés reményében sikeres munkálkodást kívánunk!
Kolozsvár, 2021. március 5.
A konferencia szervezőbizottsága
Kedves Kollégák!
A Virtuális Bolyai Egyetem ez új évi első előadására szintén a virtualitásban kerül sor. Meghívottunk Dr. Főző Attila László, digitális pedagógiai szakértő, oktató, a budapesti Digitális Pedagógiai Módszertani Központ munkatársa lesz, aki Mire tanít az online oktatás? címmel tart nagyon aktuális előadást. Az eseményre 2020. február 9-én, 19 órától kerül sor élő ZOOM előadáson a következő linken: https://us02web.zoom.us/j/88436504033
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
Üdvözlettel:
Bolyai Társaság vezetősége
Kedves Kollégák!
Folyamatban van a Bolyai Társaság által fenntartott Egyetemi Műhely Kiadó a 2021-es kiadói tervének az összeállítása. A kiadói kapacitás és az elnyert támogatások függvényében 2021-ben az EMK 10-12 kiadvány megjelentetésére vállalkozik. Ezek a Kiadó sorozataiban kaphatnak helyet: Doktori dolgozatok, Egyetemi füzetek,Egyetemi jegyzetek (tankönyvek), Monográfiák, Tanulmányok. A Kiadó tevékenységével kapcsolatos információk, valamint a sorozatok szerkesztési szabályzatai elérhetők a BT/EMK honlapján: https://www.bolyait.ro/a-kiadorol/
A kiadói tervbe való jelentkezéshez szükséges információkat a Kiadási kérelem csatolt űrlapja tartalmazza; ez itt a honlapról is letölthető.
A kiadói terv alapján fogja kialakítani a BT a pályázási stratégiáját 2021-re azzal kapcsolatban, hogy milyen pályázati lehetőségeket vegyen igénybe a kiadványok támogatásához. Fontos tudni, hogy egyes támogatóknál (pl. a Communitas Alapítvány) csak kész szerkesztett kéziratokkal lehet pályázni.
Az EMK csak a kiadói tervbe bekerült szakmunkák kiadásával fog foglalkozni. Az utólag beérkező igénylések a jövő évi kiadói tervbe kerülhetnek be.
Az EMK csak olyan kéziratok megjelentetésére vállalkozik, amelyek maradéktalanul betartják: a) a szerződésbe foglalt határidőket; b) a sorozatok szerkesztési szabályzataiba foglalt előírásokat; c) a szakterület legalább két elismert képviselője által aláírt szaklektori vélemény kíséretében érkeznek be.
Az EMK 2020-ban az Országos Tudományos Kutatási Tanács (CNCS) értékelése alapján akkreditációt nyert a következő szakterületeken: Filológia (A kategória), Filozófia, Teológia, Történelem és kulturális tanulmányok (B kategória).
A kiadói tervbe való felvételre a Kiadási kérelem kitöltésével és az EMK címére való beküldésével jelentkezhetnek: egyetemimuhely@gmail.com
Jelentkezési határidő: 2021. február 12.
A jelentkezők 2021. február 20-ig választ kapnak arról, hogy a Kiadó elfogadja-e a jelentkezést, vagy ‒ indokolt esetben ‒ nem vállalkozik a kiadásra.
Kolozsvár, 2021. január 18.
Veress Károly, EMK igazgató
Rüsz-Fogarasi Enikő, BT elnök
Kedves Látogatók!
Boldog, békés új évet kíván a Bolyai Társaság vezetősége!
Örömmel tudatjuk, hogy az új évet egy nagyszerű hírrel indíthatja a Társaság égisze alatt működő Egyetemi Műhely Kiadó. A kiadó négy kategóriában nyert akkreditációt a Tudományos Kutatás Országos Tanácsának (CNCS) értékelése során: a filológia területén A, a teológia, a filozófia, valamint a történelem és kultúratudományok szakterületén B minősítést szereztünk. Köszönjük a szerzőknek, szerkesztőknek, munkatársaknak, támogatóinknak és partnereinknek a közös munkát!
Várjuk a további együttműködést!
Kedves Kollégák!
A Virtuális Bolyai Egyetem idei második előadására szintén a virtualitásban kerül sor. Meghívottunk dr. Molnár B. Géza virológus, járványügyi szakértő, az Országos Közegészségügyi Intézet munkatársa. Előadásának címe Covid-19: Tények, feltételezések és remények (rövid járványügyi kronológia).
Szeretettel várjuk az érdeklődőket!
Üdvözlettel:
Gábor Csilla
Az előadás elérhető:
Kedves Kollégák!
A Virtuális Bolyai Egyetem idei első előadására a virtualitásban kerül sor. Meghívottunk dr. Krász Lilla, az ELTE habilitált egyetemi docense, előadásának címe Veszedelmes ragályok a régi Magyarországon. A pusztító pestistől az “oltalmazó himlőig”.
Szeretettel várjuk az érdeklődőket!
Üdvözlettel,
Gábor Csilla
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/
Meeting ID: 821 3072 2773
Passcode: 891914
One tap mobile
+13462487799,,82130722773#,,,,
+16699006833,,82130722773#,,,,
Dial by your location
+1 346 248 7799 US (Houston)
+1 669 900 6833 US (San Jose)
+1 929 205 6099 US (New York)
+1 253 215 8782 US (Tacoma)
+1 301 715 8592 US (Germantown)
+1 312 626 6799 US (Chicago)
Meeting ID: 821 3072 2773
Passcode: 891914
Find your local number: https://us02web.zoom.us/u/
Veszedelmes ragályok a régi Magyarországon
A pusztító pestistől az “oltalmazó himlőig”
Az alig egy évvel ezelőtt felbukkant, globális szinten jelentkező COVID vírus
hatására hosszú idő után napjainkban is kénytelenek vagyunk megtapasztalni a
karantén okozta elzárkózást, a folyamatos bizonytalanságot, a betegségtől, a
gazdasági válságtól, a társadalmi rend káoszba fordulásától való félelmet,
helyenként az álhírek okozta pánikot. Vajon hogyan reagáltak elődeink azokban
az időkben, amikor a periodikusan jelentkező járványok kiváltó okairól, a
hatékony védekezés eszközeiről inkább csak bizonytalan sejtések és csak kevés
tudományosan is igazolható tudás létezett?
Az előadás a 18. századi magyarországi járványok történetébe nyújt
bepillantást. Ez az évszázad, amikor nagyjából tízévente végigfutott négy-öt
nagyobb járvány (pestis, tífusz, diftéria, vérhas, himlő) több szempontból is
figyelemre méltó: a középkor óta alkalmazott karantén mellett, a
közegészségügyi szervezetrendszer megszületésével a hatékonyabb megelőzés
és védekezés érdekében új adminisztratív gyakorlatok kerültek bevezetésre és
nem utolsó sorban nagy változások következtek be a gyógymódok tekintetében
is. Míg a század első felében eleink a folyamatosan kiújuló pestis ellen
próbáltak küzdeni, a 18. század utolsó évtizedeiben már a himlő elleni oltást
igyekeztek orvosok, tanítók, papok és lelkészek népszerűsíteni, meggyőzési
stratégiákat kidolgozni egy olyan eljárás széleskörű igénybe vételére, amelynek
hatásmechanizmusát valójában nem is ismerték.
Krász Lilla
ÁLLÁSAJÁNLAT
A kolozsvári székhelyű Bolyai Társaság munkatársat keres irodavezetői munkakörbe, részmunkaidőre (4 órás munkaprogrammal).
Feladatkör:
- tudományos konferenciák és programok szervezése,
- pályázatok lebonyolítása,
- a BT pénzügyeinek kezelése,
- kapcsolattartás a BBTE magyar intézeteivel,
- a BT honlapjának és Facebook-oldalának napirenden tartása,
- az Egyetemi Műhely Kiadó pályázatainak és könyvkiadói tevékenységének menedzselése.
Elvárások:
- jó szervezői és kommunikációs készség,
- probléma- és feladatmegoldó képesség,
- számítógépkezelői ismeretek: szövegszerkesztő és táblázatkezelő programokban való jártasság, honlapszerkesztés,
- flexibilitás,
- igényesség.
Előny:
- rendezvényszervezésben szerzett tapasztalat.
Amit ajánlunk:
- hosszútávú együttműködés,
- változatos, kreatív feladatok,
- fejlődési lehetőség.
A jelentkezni lehet:
- elektronikusan, magyar nyelvű szakmai önéletrajz és szándéknyilatkozat benyújtásával a bolyaitarsasag@gmail.com e-mail címre,
- a beérkezett dokumentumok alapján a BT vezetősége kiválasztja és felkeresi azokat, akiket személyes interjúra invitál.
A jelentkezés határideje:
- 2020. április 6.
További információk a 0755684997 telefonszámon vagy a bolyaitarsasag@gmail.com e-mail címen.